Co se stalo v Prostějově

Oděvní podnik Prostějov známý též pod názvem OP Prostějov Profashion, byla oděvní firma zabývající se výrobou dámského i pánského formálního i neformálního oblečení. Firma vyráběla sériově i unikátní střihy. Firma měla kromě svého hlavního působiště své pobočky i v jiných moravských městech. OP Prostějov byl největší českou textilkou.

Kvůli dluhům, které narostly do výše 1,6 miliardy Kč, byl však podnik od 25. ledna 2010 úpadku řešeném reorganizací. Pokus o reorganizaci a o alespoň částečnou záchranu však nebyl úspěšný a brněnský krajský soud vyhlásil na OP Prostějov 3. května 2010 konkurz. Na konci dubna 2010 bylo propuštěno zhruba 600 z celkových 1500 zaměstnanců. Celý areál oděvního podniku byl prodán za 50 milionů společnosti Astria Group, kterou za tímto účelem založili lidé kolem prostějovské firmy PV RECYKLING, zabývající se recyklací kovů. V březnu 2014 započalo rozebírání 6 šestipatrových budov výrobních hal. Po vytěžení recyklovatelných surovin, zejména kovů a skla, vydala v dubnu 2014 Státní báňská správa povolení k odstřelu. K úspěšnému odstřelu skeletu budov došlo v sobotu 28. června 2014, spotřebovali při tom 2404 neelektrických náloží, 856 elektrických náloží, 1193 kg dynamitu, téměř čtyři a půl tisíce rozbušek a kilometry drátů. Příprava odstřelu trvala 3 měsíce, nabíjení 3 dny. Zachována zůstala pouze hlavní budova, komín a k němu přilehlá bývalá kotelna. (Zdroj:Wikipedia.cz)

Po padesáti letech se tak završil příběh velké firmy, která se nedokázala přizpůsobit změnám. Zbyla navíc pachuť z podezřelých kšeftů a machinací, které stále vyšetřuje policie. Tisíce bývalých zaměstnanců nedostaly odstupné a přišly o práci v regionu, kde se velice těžce hledá práce nová.

(Zdroj: aktualne.cz)